Menu
Pojemność antyoksydacyjną, czyli zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze informuje o zdolności wyłapywania i neutralizowania wolnych rodników, a co za tym idzie – o zdolności chronienia komórek ciała przed stresem oksydacyjnym.
Czynniki takie jak zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów, stresujący styl życia, czy niewłaściwa dieta są głównymi przyczynami stresu oksydacyjnego, prowadzą do uszkodzenia komórek, przyspieszają procesy starzenia, a także mogą wywoływać choroby nowotworowe czy neurodegeneracyjne.
Aby temu zapobiec, należy wprowadzić do swojej diety skuteczne antyoksydanty!
Super żywność kojarzy nam się z egzotycznymi roślinami. Większość z nas słyszała o pozytywnym wpływie spożywania nasion chia, spiruliny czy jagód goji. Mniej charakterystyczne, a z podobnym potencjałem antyoksydacyjnym są rośliny z naszego rodzimego podwórka tj. dynia, jarmuż, siemię lniane, miód czy żurawina.
To warzywo zawiera mnóstwo składników wzmacniających odporność i działających antynowotworowo, dlatego dbamy by pojawiała się jak najczęściej w jesienno-zimowym jadłospisie .
Kiedy smakuje najlepiej? My lubimy ją najbardziej jako składnik zup-kremów, a także w curry, gulaszach i sosach do makaronu. Jest też pyszna jako podstawa ciast, ciasteczek, placków i deserów.
Natka pietruszki chodź często traktowana jako ozdoba zasługuje na rolę pierwszoplanową ze względu na swoje właściwości prozdrowotne.
Jak jeść natkę pietruszki? My serwujemy ją naszym klientom zmiksowaną z oliwą, płatkami migdałów, solą i czosnkiem tworząc pyszne pesto, które dodajemy do makaronu lub jako dodatek do sałatek czy serów. Sprytnie przemycamy ją do diety jako dodatek do mięs, ziemniaków, zupy czy koktajlu.
To bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, które śmiało może konkurować pod tym względem z nasionami chia.
Z czym to się je? My często wykorzystujemy je jako dodatek do koktajli, sałatek, zup i wypieków często miksujemy je z owocami tworząc kisiel lub całymi nasionami urozmaicamy płatki śniadaniowe.
To najlepsze orzechy pod względem wartości odżywczych. Mają najwięcej kwasów omega-3. Są bogate białko, błonnik, kwas foliowy, magnez i fosfor.
Jak jeść orzechy włoskie? Są sycące, więc kontrolowaną ilość dodajemy do owsianki, deserów czy sałatki.
Wśród ziaren o nadzwyczajnym wpływie na nasz organizm znajdziemy również m.in.:
amarantus, ryż Arborio, ryż brązowy, ryż jaśminowy, dziki ryż, jęczmień, gryka, proso, owies, Quinoa, żyto, orkisz.
Warzywa, które również charakteryzujące się nadzwyczajnym potencjałem antyoksydacyjnym to: szparagi, awokado, buraki, papryka, brokuły, brukselka, kapusta, marchew, kalafior, ogórki, bakłażan, czosnek, fasola szparagowa, kapusta, cebula, groszek, ziemniaki, sałata rzymska,szpinak, słodkie ziemniaki i pomidory.
Do owoców będących idealną bronią w walce z wolnymi rodnikami zaliczamy:
jabłka, morele, banany, oliwki czarne, jeżyny, wszystkie jagody, kantalupa, wiśnie, żurawina, figi, grejpfrut, winogrona, melon miodowy, kiwi, cytryny, limonki, nektarynki, pomarańcze, papaja, brzoskwinie, gruszki, ananas, śliwki, rodzynki, maliny, truskawki, arbuz.
To tylko kilka produktów, których właściwości prozdrowotne wam przybliżyliśmy. Ważne jest, aby pamiętać o tym, iż nie ma jednego cudownego produktu, który dostarczałby naszemu organizmowi wszystkiego, co niezbędne. Właśnie dlatego komponujemy wasze diety w taki sposób, aby tych różnorodnych ,,superproduktów” było w niej jak najwięcej!